15 lipca, 2016

Sprawozdanie – Sports Orthopaedics Symposium

Sprawozdanie z wyjazdu szkoleniowego lek. med. Agnieszki Miśkiewicz ze Szpitala Dziecięcego im. prof. dr hab. J Bogdanowicza, Warszawa ul. Niekłańska 4/24

W dniach 16-19 czerwca 2016 uczestniczyłam w 13th medi Sports Orthopaedics Symposium w hiszpańskiej Esteponie. Bogaty program naukowy poruszał zagadnienia ortopedii sportowej, ze szczególnym naciskiem na schorzenia stawu barkowego, kolanowego i biodrowego. Wykładowcy z całej Europy zaprezentowali doniesienia i wytyczne wypracowane w trakcie najważniejszych europejskich i światowych kongresów ortopedycznych.

Szczególnie interesujące było powiązanie części dotyczącej konfliktu udowo-panewkowego stawu biodrowego z uszkodzeniami więzadłowymi w obrębie kolana. Omówienie zagadnienia rozpoczęto od przedstawienia uczestnikom problemu konfliktu udowo-panewkowego i metod jego leczenia. Następnie przedstawiono korelację pomiędzy występowaniem konfliktu udowo-panewkowego, a uszkodzeniami więzadła krzyżowego przedniego u sportowców. Uczulono słuchaczy na konieczność pogłębienia diagnostyki o badanie stawów biodrowych u pacjentów z uszkodzeniami ACL.

Burzliwą dyskusję wywołała również prezentacja dotycząca zachowawczego leczenia dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, która w ortopedii wciąż wzbudza kontrowersje, a pomiędzy ośrodkami istnieją różnice w wytycznych postępowania, stąd stanowisko Szefa Kliniki zajmującej się leczeniem wyłącznie zachowawczym było szczególnie cenne. W trakcie prezentacji przedstawiono możliwości rehabilitacyjne i proponowany sposób postępowania ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii. Po prezentacji padło wiele pytań o algorytm postępowania diagnostyczno-leczniczego w nieurazowych bólach dolnego odcinka kręgosłupa.

Na uwagę zasługiwała również sesja naukowa dotycząca leczenia trudnych przypadków w obrębie barku. Trafiają one do ośrodków najwyższej referencyjności i lekarze pracujący w regionalnych ośrodkach nie zawsze mają możliwość zapoznania się szczegółowo z metodami operacyjnymi, jakie są w tych schorzeniach stosowane. Omówiono metody leczenia zakładające transfery mięśniowe w uszkodzeniach stożka rotatorów i zaprezentowano obszerny materiał filmowy z zabiegów operacyjnych. Ostatnią część stanowiła prezentacja na temat barku zamrożonego. Przedstawiono wytyczne rozpoznania, które bywa trudne nawet dla doświadczonych lekarzy oraz zaproponowano metody leczenia.

W trakcie wszystkich wystąpień przedstawiano zarówno techniki operacyjne, jak i zaopatrzenie pacjenta po zabiegu ze szczególnym uwzględnieniem ortez. Taki sposób ujęcia tematu pozwalał na kompleksowe omówienie zagadnień i wyjechanie z Estepony z poczuciem satysfakcji ze zdobytej wiedzy.

Po części naukowej przewidziana była część integracyjna dla uczestników, która obejmowała wycieczki na Gibraltar oraz grę miejską w miejscowości Marbella. Uczestnicy mieli możliwość poznać kulturę pięknej Andaluzji oraz w mniej formalnych okolicznościach wymienić doświadczenia z kolegami z całego świata, w tym z tak egzotycznych kierunków jak Japonia czy Brazylia.

Na sympozjum mogłam pojechać dzięki uprzejmości Polskiego Towarzystwa Artroskopowego. Współpraca z Towarzystwem pozwoliła mi poszerzać moją wiedzę z zakresu ortopedii sportowej i technik artroskopowych w niej stosowanych.

Komunikaty, Sprawozdania ,